Şifa Deposu: Aloe Vera

Aloe Vera eski çağlardan beri insan vücuduna sayısız faydaları tespit edilmiş bir bitkidir. Saçlardan tutun da ayak tırnaklarına kadar adeta şifa kaynağı olan bu bitkiye Mısırlılar, ‘’Ölümsüzlüğün Çiçeği’’ diyorlardı. Kızılderililer ise ona ‘’Cennetin Sihirli Değneği’’ demişler. Bu bitki öyle faydalıdır ki insanlık tarihi boyunca mucizevi etkileri fark edilmiş ve botaniğin kraliçesi olarak yerini korumuştur.

Peki, Aloe Vera’nın insan vücuduna faydaları nelerdir? Onunla cilt bakımı nasıl yapılır? Ev koşullarında nasıl bakılır ve çoğaltılır? Bu konular hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda…

Aloe Vera’nın bütün şifası, yapraklarının içinde bulunan jelde!
Uzun, yeşil, dikenli ve kalın yapraklarının arasında kıvamı oldukça koyu bir jel var. Bu jelin büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Ve adeta bir vitamin, mineral deposu. İçinde A,C,E vitaminleri, folik asit, kolin, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminleri, ayrıca kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir ve potasyum elementlerini barındırıyor. İçindekileri saymakla bitiremediğimiz bu jel, ağız yoluyla alınarak veya cilde sürülerek tüketiliyor.

Nedir Bu Jelin Faydaları?
Aloe Vera’nın sindirim sistemini kuvvetlendirici etkisi olduğu biliniyor. Mide rahatsızlıklarını ise en aza indiriyor. Aynı zamanda cilt üzerine kompres halinde sürülen bu bitki, ölü hücreleri onarıyor, yeniliyor ve cildi nemlendiriyor. Yanıklar, yaralar ve güneşin zararlı etkilerini de Aloe Vera iyileştiriyor. Bunların yanında, kolon kanseri riskini azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı, enfeksiyona karşı koruduğu, yaşlanmayı önlediği ve depresyonu azalttığı da biliniyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre daha birçok faydası bulunan Aloe Vera, başlangıç evresindeki kanser hücrelerini yok ediyor.

Nasıl Kullanacağım?
Şimdiye kadar hem tıbbi hem kozmetik alanında şifa ürünü olarak kullanılan Aloe Vera, ağız yoluyla(oral) alınabildiği gibi deriye sürülerek (transdermal) de kullanılabilir. Verilmesi istenen etkiye göre uygulanış biçimi değişiyor tabi. Örneğin cildinizde var olan bir yara, sivilce veya lekeyi gidermek istiyorsanız, sorunlu bölgeye Aloe Vera’nın içinde bulunan jeli sürerek o sorunu giderebilirsiniz. Deri ve cilt rahatsızlıkları dışında kalan örneğin iç organlarınızla ilgili bir sorunu gidermek için de Aloe Vera’nın içinde bulunan jeli sıvı haline getirerek tüketebilirsiniz.

İŞTE O MUCİZEVİ JELİN HAZIRLANIŞI!

Ağız Yoluyla Tüketmek İçin:
-Öncelikle, bir bıçak yardımıyla Aloe Vera yaprağını kesin ve içindeki jeli çıkarın.
-Daha sonra temizlemek için suyun altında yıkayın.
-Jel temizlenince, karıştırıcıdan geçirin ve iyice karıştıktan sonra suyu ekleyin.

İsterseniz tatlandırmak için, bal ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun! 
Günde yarım ile bir bardak arasında için. Bu karışımı smoothielere ya da limonatalara da ekleyebilirsiniz. İstenmeyen durumlara sebebiyet vermemek için aşırı tüketimden kaçının.

Deri Yoluyla Tüketmek İçin:
-Bu kez jeli yaprağın içinden çıkarmanıza gerek yok.
-Aloe Vera yaprağından 3 veya 4 cm uzunluğunda ufak bir parça kesip alın.
-Elinizdeki yaprağı bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölüp ayırın.
-Akışkan olan Aloe Vera jelini parmak uçlarınızla nazikçe cildinizde sorunlu olan bölgeye uygulayın.

Yüzünüzdeki Aloe Vera jelinden tam olarak yararlanmak için hafifçe kurulayın. Yüzünüze derinlemesine masaj yapmanıza gerek yok. Eğer jel çok fazla emilirse, ters etkiye neden olabilir veya yüzünüzün kurumasına neden olabilir. Sadece ince bir jel tabaka kullanın. Üzerine yeni bir yaprak kesip uygulamaya da gerek yok. Çünkü ekstra kalın bir katman herhangi bir ek fayda sağlamaz.

En iyi sonuçlar için, Aloe Vera jelini yüzünüzde yaklaşık 10 dakika bırakın, daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Saf Aloe Vera jeli çok uzun süre kalırsa cildinizin kurumasına sebep olabilir.

Bunun haricinde yüzünüzü günde iki defa Aloe Vera jeli ile nemlendirmeniz, cildinizin daima canlı, parlak ve nemli kalmasını sağlayacaktır. Üstelik doğru uygulandığında kullanılan birçok yüz temizleyici jellerden ve nemlendiricilerden çok daha iyi bir etki yaratır.

  • Aloe Vera’yı Evimde Nasıl Muhafaza Ederim ve Nasıl Çoğaltırım?
    Öncelikle Aloe Vera çiçeğinin yapraklarından her gün birazını kesip alacağınız için bir süre sonra bitki azalacak veya bitecektir. Buna ek olarak uygun koşullarda muhafaza edilmezse güzelim çiçek gözlerinizin önünde eriyip gider. Tüm bunlara nasıl engel olacağınızı hemen anlatıyorum.
    Aloe Vera uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ama ışıktan ve aşırı sıcaktan da nefret eder. Bunun yanında günde bir saatlik güneş ışığı bana yeter der.

Sevgili çiçeğinizi korumak için onu az ışık alan hatta imkânınız varsa ışık almayan soğuk bir yerde muhafaza edin. Burada unutmadan sizlere ufak ama hayati bir bilgi vereceğim. Kaktüs yapraklarının beslenmesi için günde yalnızca bir saat güneş ışığında bekletmeniz gerekir. Bunu yapmasanız da olur tabi ama yapmanız halinde çiçeğiniz içindeki jeli diri ve taze tutacaktır. Aloe Vera toprağı çok fazla nemi sevmez. O yüzden sulama tekniği çok önemlidir. Toprağa dokunduğunuzda hafif nemli bir his bırakacak kadar sulamanız yeterlidir.

Gelelim Şifa Deposu Olan Bu Çiçeği Bereketlendirmeye
Şimdi size anlatacağım yöntemle evinize bir kere aldığınız Aloe Vera çiçeğini uzun yıllar çoğaltarak kullanabileceksiniz.

Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler; saksı, toprak, muz kabukları ve yumurta kabukları.
İlk olarak saksınıza toprağı koyuyorsunuz. Diğer yandan muz kabuklarını ufak ufak yumurta kabuklarını da ufalayarak muz kabuklarına ekleyin ve karıştırın.

Saksınıza yarıya kadar toprak doldurun ve muzlu yumurta kabukları karışımını ekleyin. Diğer toprağı da ekleyin. Toprağı hafifçe aralayın ve kökü ile beraber Aloe Veranızı bu araladığınız yere dikin. Sonra çok hafifçe sulayın. Sulama için kullanacağınız su mutlaka dinlenmiş olmalıdır.

Bu işlemle beraber Aloe Veranız adeta fışkırarak çoğalacaktır. Biraz çenem düştü kusuruma bakmayın. 🙂 Günleriniz sağlıklı, tazecik ve Aloe Veralı olsun. 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: