Begich Towers Çatısı Altında Küçücük Bir Kasaba

Yolunuzun düşeceği en ilginç yerlerden biri olan Whittier Kasabası’yla tanıştınız mı? 😊

Hastanesi, marketi, belediyesi, terzisi, okulu ve daha pek çok faaliyet alanını içinde barındıran bir bina düşünün! Sonra da bu binada yaklaşık 200 kişinin yaşadığını hayal edin!🌸

İşte, Alaska’nın dikkat çekici kasabası Whittier, bu düşüncenin vücut bulmuş hâli! Burası bildiğimiz diğer kasabalardan biraz farklı. Çünkü kasabanın tüm sakinleri aynı çatı altında, Begich Towers isimli bir binada konaklıyor.

2014’te yapılan araştırmaya göre yaklaşık 217 kişinin yaşadığı bina, yalnızca evlere değil, başta söylediğimiz gibi, çeşitli hizmet alanlarına da kucak açıyor. Bina içinde polis merkezi ve posta hizmeti bile var! Soğuk hava koşulları dolayısıyla dışarı çıkmak istemeyen kasaba halkı, aradığı her yere ve her şeye, binanın içinde kolaylıkla ulaşabiliyor.

Binaya giriş yapmak için kullanılan bir tünel var ve bu tünel akşam 22.30’da kapanıyor. Yani bir nedenle şehre ulaşmanız gerektiğinde, kasabadan ayrılmak için bu tüneli kullanıyorsunuz ve eğer dönüşte kapanış saatini kaçırmış olursanız, dışarıda konaklamaktan başka çareniz kalmıyor.

Whittier kasabası, halkı dışında kalan insanlara biraz distopik gelse de bu yerleşme şeklinin aslında komşuluk ilişkilerini canlı tuttuğunu söylemek yanlış olmaz.😍

Whittier kasabasının sakinlerine kucak açan Begich Towers hakkında siz neler düşünüyorsunuz?🌸🌸

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: