Tarihi Milattan Önceye Uzanan Bir Üniversite

Bu fotoğraf dünyanın bilinen ilk üniversitesinden! M.Ö. 7 binlere kadar uzanan bir tarihi var ve en eski “İslam Üniversite” ünvanına sahip. Malesef 1271’de Moğollar ‘ın istilası ile birlikte sadece kalıntılar kalmış ve bu kalıntıları görmek hem üzücü hem çok etkileyiciydi.

İşte benim hikayem burada başlıyor. Keşfetme hikayem! Tarihi yerleri gezerken buradan hangi ayaklar geçti? Burada neler yaşandı? Kimlere mezar oldu? Kimlerin hayalleri gerçekleşti diye düşünmeden edemiyorum. Ve sonunda görebildiğim, gezebildiğim, gidebildiğim, anlatabildiğim tüm tarihi yerleri gezmeli bunun günümüz ile bağını kurmalıyım dedim!

Benim keşfetme hikâyem Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde dünyanın en eski üniversitesinde başladı. Sizin hikâyeniz ne zaman başladı?Hiç düşündünüz mü içimizdeki merak ne zamandan beri bizi yönlendiriyor?

Bazen bir fincan kahve yapıp kendimle başbaşa kaldığım zamanlarda düşünüyorum aslında fazla mı bu kadar her şeyi merak etmem ya da öğrenmek istemem. İnsanın yaratılışında merak var arkadaşlarım sakın kötü hissetmeyin kendinizi siz de benim gibiyseniz! Merak olmasaydı bugün kullandığımız şeyler nasıl keşfedilecekti bir bunu düşünün mesela 🤗

İnsanlığın ilk başladığı zamanlardan beri bizimle olan merak ve keşfetme duygusu eşliğinde birlikte güzel şeyler başaralım isterim. İstersek başaramayacağımız hiçbir şey yok. Yeter ki şunu bilelim düşmek var ama her düşüşün sonunda bir kalkışta elbet olacak…

Harran kelimesinin anlamı tarihi kaynaklarda “Kesişen Yollar” anlamına geliyor. Gelin bizim de yollarımız sizinle bu yazı sayesinde kesişsin! 😍

Antik Kültürünün temsilcileri Sabiiler, Hiristiyanlar ve Müslümanlar Harran da büyük bir uyum içerisinde birlikte yaşamışlar, buradaki okullardan dünyaca ünlü alimler yetişmiştir. Tarihi geçmişi islam öncesine dayanan dünyaca ünlü “Harran okulu üniversite” Abbasi halifesi Harun Reşid zamanında daha da gelişerek ününü yaymaya devam etmiştir.

İlk çağ Hellenizminin İskenderiye deki bilim ve felsefe okulu dagıtılınca buradaki alimler Hz. ömer zamanında 7.yy.ilk yarısı Antakya ve Harrandaki okullara yerleştiler. İslamiyetten önce varlığı bilinen Harran okulu, İslami dönemde de ününü devam ettirdi. 

Harran Okulunda sürdürülen bilimsel çalışmalar din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe olmak üzere beş bölüme ayrılıyordu.
1260 yılı başlarında Moğollar tarafından istila edildi. Moğollar kenti ellerinde tutamayacaklarını anlayınca 1271 yılında Harran’ın camiini, surlarını, kalesini yakıp yıkarak kenti tahrip ettiler. Bundan sonra Osmanlı döneminde dahi Harran eski parlak günlerine bir daha dönemedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: