Evimizi Yeniden Hatırladığımız Gün: Dünya Günü

Bugün mavi gezegenimizin günü!

Dünya Günü, tüm dünya vatandaşlarını, gezegenimizin mevcut durumu ve geleceği hakkında bilinçlendirmeyi amaçlayan yıllık bir etkinlik. İlk olarak 22 Nisan 1970’te kutlanan gün, şimdi EARTHDAY.ORG tarafından 193’ten fazla ülkede 1 milyar insan dahil olmak üzere küresel olarak koordine edilen çok çeşitli etkinlikleri içeriyor. Bu yılın teması ise, verdiğimiz hasarın onarılmasında nasıl bir rol oynayabileceğimize de odaklanan “Restore Our Earth” oluyor. Yani, ”Dünyamızı Onar”. Onu yeniden yapılandır ve onu eskisi gibi sapasağlam bir hale getir.

Günümüzde iklim değişikliğinin tahribatları her geçen gün daha da arttıkça, temiz bir çevre için verilen mücadele hayati bir önem kazanıyor. ABD’de 1970 yılında ortaya çıkan bu yıllık etkinlik, çevreyi desteklemek için dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı bir araya getiriyor ve gezegenimizi kurtarmak için atmamız gereken acil eylemlerin altını çiziyor.

Dünya Günü’nde Neler Yapılıyor?

Şimdiye dek her yıl, nehirlerin temizliği, uzun doğa yürüyüşleri, iklim eylemleri ve halkları bilinçlendirmeye yönelik oluşturulan çabalarla çevriliydi. Ancak sosyal mesafenin aramızda olduğu şu günlerde Dünya Günü etkinlikleri de dijitalleşti. Bugün earthday.org adresinde çevre dersleri ve filmler gibi sanal etkinlikler düzenleniyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden, daha güçlü iklim eyleminin aciliyetini vurgulamak için 40 dünya liderini 22 ve 23 Nisan tarihlerinde sanal bir zirveye katılmaya davet etti. Tabi salgın nedeniyle bu etkinlik de canlı olarak yayınlanacak.

Daha İyi Bir Dünya İçin Ne Yapabiliriz?

İçinde yaşadığımız evi nasıl sadece 1 gün düşünmüyorsak, dünyamızı da yalnızca 1 gün için düşünmemeliyiz. Çünkü, gezegenimizden başka sığınacak bir evimiz yok. Her ne kadar Mars’ta yaşamaya yönelik olumlu gelişmeler yaşansa da konforumuzun mavi gezegenimiz kadar yerinde olmayacağı kesin. Esas soru şu: ”Buradan gerçekten gitmek istiyor muyuz? Yoksa gitmek zorunda kalacağımız için mi yeni bir dünya arıyoruz?”

Bu sorunun karşısında, ”Gitmek istemiyorum!” diyen iç seslerinizi duyar gibiyiz. Çünkü biz de aynı şeyi hissediyoruz. Evet, burası bizim evimiz ve hayır, gitmek istemiyoruz. O halde dünyamızı daha yaşanır kılmak, onun git gide yok olmasını önlemek için ”birey” olarak ne yapmalıyız?

Bir Ağaç Dikin!

Ağaçlarımızı seviyoruz! Karbonu yakalar, aşırı ısınan yerleri soğutur, tarıma fayda sağlar, arıları destekler, hastalık bulaşma riskini azaltır ve yerel ekonomileri güçlendirir. Bunun için kamuya açık alanlara daha fazla ağaç ve yerel bahçe yatağı dikme konusunda yerel yönetiminizle konuşup veya kendi evinizin etrafına kendi bahçenizi dikmeyi düşünebilirsiniz.

Kır Çiçeklerini Ve Yerli Bitkileri Kullanın!

Kır çiçekleri ve yerli bitkiler sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda hem haşere kontrolünü hem de tozlaşmayı geliştiren, daha büyük çiçekler ve daha büyük hasatlar anlamına gelen yerli ve faydalı böcekleri de çeker. Bunun için her yıl bahçenize birkaç kır çiçeği ve yerel bitki ekebilirsiniz.

Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerjiye Geçişi Destekleyin!

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji politikaları geliştirmek tabi ki devletlerin görevidir ancak vatandaş olarak bizlerin de bu konularda bilgi sahibi olması ve bilinçli farkındalık ile çalışmaları takip edip, gereğinin yapılıp yapılmadığını tespit etmemiz gerekli. Bu konu ile ilgili gerekli tüm mercileri harekete geçirmek için sivil toplum faaliyetleri yürüten kuruluşlara üye olarak gönüllü çalışabiliriz. Daha az et ve et ürünleri tüketerek, çevre kirliliğine engel olarak ve enerji tasarrufları ile de sürdürülebilir yaşama destek olabiliriz.

Suyu Koruyun!

Çok su israf ediyoruz. Bir bahçemiz olsa da olmasa da suyu düşüncesizce harcıyoruz. Sanki kaynaklar sınırsızmış gibi. Ancak hem karşı karşıya kaldığımız iklim değişikliği ile birlikte gelen kuraklık hem de bizim bu israfa olan yatkınlığımız bir araya geldiğinde su stoklarımız hızla tükeniyor. Suyu koruma ve bilinçli tüketmek adına gerçekleştirilen birçok faydalı eylem planı ve eğitim programları var elbette ama tüm bunlar olmadan da birey olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz gerekiyor. Su tasarrufu hakkında detaylı bilgi edinebilmek için, ”Dünya Su Gününde Tasarrufu Yeniden Hatırlayalım” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yakın Çevrenizdeki Plastikleri Temizleyin

Dünya ile bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri temizliktir! Bunun için bir çöp torbasıyla oturduğunuz semti dolaşmanız yeterli olabilir. Evet, belki eğilip çöp mü toplayacağım diyebilirsiniz ama bunun etrafınıza ne kadar büyük ölçüde örnek olacağını ve takdire şayan bir eylem olacağını da unutmamanızı tavsiye ederiz. Önce içinde oturduğunuz evi sonra semtinizi plastiklerden arındırabilirsiniz. Hatta işi daha ileri götürüp, sosyal medyada plastik toplama kampanyası başlatabilir, bu eylemin daha da büyümesini sağlayabilirsiniz.

İhtiyacınız Kadar Gıda Tüketin!

Dünyada her yıl üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri çöpe gidiyor. Bunun büyük bir kısmını genellikle satın alındıktan sonra tüketilmeyen yiyecekler oluşturuyor. Yiyecek israfının önüne geçebilmenin en iyi yolu, paketlenmiş, adetli ürünler almaktır. Yani kiloyla sebze ve meyve alacağınıza daha az olan ve çöpe gitmeyecek tane tene paketlenmiş ürünler, biraz olsun gıdaların tüketilmeden çöpe gitmesinin önüne geçecektir.

Çocuklarınızı Eğitin ve Dahil Edin!

Sürdürülebilir yaşam pratikleri hakkında önce siz detaylı bilgi edinip, bu pratikleri hayata geçirdikten sonra sıra, çocuklarınıza veya iletişim kurabildiğiniz tüm çocuklara bu pratikleri öğretmeye geldi. Bizden sonraki nesilleri daha iyi bir dünyaya hazırlarken onların bu konuda küçük yaşlardayken bilinçlenmesini sağlamak, atılacak en hayati ve uzun ömürlü adımlardan biridir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: