Koronavirüsten Daha Tehlikeli Bir Hastalık Geldi: Pandemik Yorgunluk

Dünyanın bazı bölgelerinde vakalar arttıkça yorgunluk ve sabırsızlık gibi tepkiler de yeni riskler yaratıyor.

Koronavirüs yüzünden bir buçuk yıldır insanlar düğünleri ve tatilleri iptal ettiler, aile ziyaretlerini kestiler ve kısa ama önemli bir tecrit döneminin işe yarayacağını düşündükleri için evlerine girdiler.

Ancak virüsün etkilerini azalmadı. Giderek uzayan süreçle birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde şimdiye kadarki pandeminin en kötüsü olan tehlikeli, kontrolsüz bir enfeksiyon dalgası daha geldi. “Halk yorgunluğu ve sabırsızlık”. Bunun sonucu olarak koronavirüs tehlikelerini riske atma eğilimleri de arttı.

Hollanda’da tıbbi bir mikrobiyolog olan Ann Vossen, Avrupa’daki insanların “tedbirleri çok fazla bıraktığını ve vakaların daha bitmeden yeniden yükseldiğini” ifade etti. Ülkemizde de durum bundan farklı değil. Yani kolektif olarak tüm dünya virüse karşı aynı tepkiyi veriyor.

Artık Korku Yok, Vazgeçmişlik Hissi Var

Virüsün yeniden dirildiği dünyanın bazı bölgelerinde, salgınlar ve artan ilgisizlik duygusu tehlikeli bir uyumsuzluk oluşturuyor. Sağlık yetkilileri, son salgınları yavaşlatmaya çalıştıkları için artan sabırsızlığın yeni bir zorluk olduğunu ve korktukları şeyin yıkıcı bir sonbahara dönüşmesinden korktuklarını söylüyor.

Amerikan Psikoloji Derneği’nden stres üzerine çalışan bir psikolog olan Vaile Wright yaptığı bir açıklamada, “Önceleri, korku vardı ve hepimiz birlikte, tüm dünya aynı duyguları paylaşıyoruz anlayışı vardı. Ama artık işler farklı. Korkunun yerini gerçek bir yorgunluk ve vazgeçmişlik hissi aldı” dedi.

Peki tüm bunlar neyi ifade ediyor?

Bizi bekleyen bir zorluk olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki zorluk; insanları, eskisinden daha da kötü olabilecek yayılmayı yavaşlatmak için önemli adımlar atmaları gerektiğine ikna etmek. Bunun olmaması için biraz daha çaba gösterebilir miyiz? Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: