Büyükada Seyahatlerinizde Kullanabileceğiniz Kısa Bir Rehber

İstanbul’da yaşayan hemen hemen herkesin ayak bastığı, cenneti andıran güzellikte bir adadan bahsedeceğiz bugün. Aklınıza ilk gelen adanın ”Büyükada” olduğunu tahmin ettiğimizi söylesek yanlış bir çıkarım olur mu? Hiç sanmıyoruz. 🙂

Evet, burası kalabalık ve depresif metropol hayatından sakin, huzurlu bir ada hayatına bir saatte geçebildiğimiz nadide rotalardan biri. Doğal güzellikleri, çam ormanları, son derece etkileyici ve adanın her tarafına dağılmış rengarenk erguvanları, tarihi köşkleri ve trafik kargaşasından uzak sakin bir belde konumu ile dikkati çeken Büyükada!

Yine Gidelim!

Her ziyaretin sonunda ”yine gidelim” dedirten türden bir adadır Büyükada. Ahşap evleri, uzun kızılçamları, hiçbir mevsimde solmayan begonvilleri, güneşin üzerinde ışıl ışıl parladığı masmavi denizi ve yemyeşil tepeleri ile güzellikleri saymakla bitmez. Adaya ayak bastığınız ilk anda sizi tarihi iskelesi, büyük çarşı meydanı, çay bahçeleri, kafeleri, midye tavacıları ve meşhur balık lokantalarıyla son derece keyifli bir atmosfer karşılıyor. Peki, burada kesinlikle yapmanız gerekenler arasında neler var? Hemen söyleyelim.

Elektrikli Araçlarla veya Bisiklet ile Ada Turu

Adada yaya, bisiklet veya diğer araçlarla dolaşmak için iki ana rota yer alıyor. Büyük tur veya küçük tur. Büyük tur ile küçük tur arasında 6 km’lik fark varmış. Büyük tur adanın yerleşim olmayan yerlerini de dolaşmayı sağlıyor. Tura başladığınız anda hemen harika köşklerle karşılaşıyorsunuz. Bu köşkler ilk bakışta kullanılmıyor gibi görünse de aralarında vergi dairesi bile olduğunu fark ettiğinizde ufak bir şok geçiriyorsunuz. Böyle vergi dairesine her gün vergi mükellefi olarak gidilir vallahi! 🙂

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’nın en önemli tarihi dini binası Aya Yorgi Kilisesi. Kilise Ortodokslar için Efes Meryem Ana Kilisesi’nden sonra ikinci Hac Kilisesi. Buraya gitmek için oldukça dik ve uzun bir yokuş sizi bekliyor olacak. Bu yokuşa ”Azap Yokuşu” da diyorlar. Yaklaşık 2 kilometrelik yokuşu bitirdiğinizde ciddi anlamda yorulmuş hissediyorsunuz. Bir de eskilerden gelen efsanelere göre yokuşu çıkarken yerine getirmeniz gereken bazı ritüeller bulunuyor. Tüm yokuşu çıplak ayakla ve hiç konuşmadan çıkmanız gerekiyor. Eğer bunu yaparsanız dileklerinizin kabul olacağına inanılıyor.

Rum Yetimhanesi

Büyükada’nın önemli tarihi binalarından biri de Rum Yetimhanesidir. Şu anda harabe gibi olsa da gördüğünüz anda bir zamanlar ne kadar güzel bir bina olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Zamanında bir Fransız şirketi tarafından otel olarak inşa edilmiş, ancak otel olabilmek için gerekli belgeler edinilemeyince bina satışa çıkarılmış ve ardından yetimhane olarak kullanılmaya başlanmış. Şu anda Rum Patrikhanesi’nin himayesi altında olan bina aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ahşap binalarından biri olarak biliniyor.

Adalar Müzesi

Müzenin iki farklı sergi alanı var, biri açık hava sergilerinden oluşan “Çınar Müze Alanı” diğeri ise “Aya Nikola Hangar Müze Alanı”. Özellikle Hangar Müze Alanı oldukça geniş. Adalar’ın jeolojik oluşumundan günümüzdeki haline kadar birçok konu detaylı bir şekilde anlatılıyor. Görsel açıdan da çok zengin ögeler kullanılmış. Müzeyi gezerken keyif almamanız gerçekten imkansız.

Büyükada’da Nerede Ne Yenir?

Adada özellikle rakı, balık, meze seçenekleri için birçok mekan var. Yılmaztürk caddesinde bulunan ”Bahçede Sinek Kafe”, kahve molası vermek, kahvaltı yapmak veya öğlen atıştırmalıkları için iyi bir durak. Huzurlu bir bahçesi var. Güzel havalarda saatlerce oturabileceğiniz türden. Ayrıca hemen meydandaki ”Büyükada Pastanesi” de adanın en iyi pastanesi olarak bilinir. Hemen iskelenin yanında bulunan restoranlar zincirinin bir halkası olan Lido restoran, ziyaretçileri tarafından oldukça seviliyor. Ana yemekte deniz mahsulleri tercih edenler için iyi bir alternatif olabilir. Adanın kesinlikle en ağız sulandıran duraklarından biri olan Chocowhite, meşhur Splendid Palace Hotel’in içinde bulunuyor. Milföyden tartlara kadar birçok seçeneği bulabilirsiniz.

Eskibağ plajının tepesinde konumlanan Eskibağ Teras Restaurant, şahane lezzette balıklarınızı yerken bir o kadar güzel bir manzaraya da eşlik edebileceğiniz eşsiz mekanlardan biri. İskele yakınında sıralanmış sahil restoranlarından olan Milano Restaurant, uzun yıllardır var olan bir işletme. Ünlü isimlerin de tercih ettiği restoranda bir balıkçıda arayacağınız her lezzeti bulabiliyorsunuz. Adanın nostaljik meyhanesi Prinkipo, Fıstık Ahmet’in Yeri olarak da bilinen ve müdavimlerinin yaz kış uğradığı bir mekan. Yeni nesil meyhanelerin popülerliğiyle unutulmaya başlanan esas meyhane ruhunu deneyimlemek için tercih edebilirsiniz.

Son olarak İskele karşısında adanın en bilinen dondurmacılarından olan Roma Dondurma’da favoriler arasında krokanlı, cevizli, kavunlu ve antep fıstıklı dondurmalar bulunuyor. E, bizden bu kadar. Siz, Büyükada’ya gittiğinizde hangi mekanlara uğruyor, orada daha çok hangi aktiviteleri yapmayı seviyorsunuz? Rotamıza ekleme yapacak olanları da yorumlara bekleriz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: