Odeabank, ‘Eşit Masallar’ Projesine 2 Yeni Kitap İle Devam Ediyor!

Biliyorsunuz daha önce Odeabank‘ın dünya klasiği masallarını kadın-erkek eşitliğini gözeten bakış açısıyla yeniden yorumladığı, ”Eşit Masallar” projesinden bahsetmiştik. Odeabank, Eşit Masallar projesine iki yeni kitapla devam ediyor. Seriye eklenen “Kurbağa Prens” ile “Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler” kitapları ile çocuklarda toplumsal rollerle ilgili eşitlikçi algının yerleşmesini ve kız çocuklarının gelişmesini desteklemeyi hedefliyor.

Eşit Masallar serisinin ilk üç kitabı Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masallarının eşitlikçi versiyonları, çocuklar kadar büyüklerden de olumlu tepkiler aldı. Seri, dünya klasiği masalların en ünlü örnekleriyle devam ediyor. Odeabank, tüm çocukların en çok sevdiği masallar arasında olan “Kurbağa Prens” ile “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” kitaplarını eşitlikçi yaklaşımla yeniden yorumladı. Klasikler “Kurbağa Prens” ve “Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler” başlıklarında çocukların beğenisine sunuldu.

Can Yayınları ve Odeabank iş birliğiyle, psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında; modern edebiyat yazarları Fadime Uslu ve Hikmet Hükmenoğlu imzasıyla eşitlik prensibine vurgu yapılarak yeniden yorumlanan iki kitabın illüstrasyonlarını Mert Tugen ve Sibel Açıkalın yaptı.

Masallarda Neler Değişti?

Serinin devamında Pamuk Prenses masalının adı Pamuk Kalpli Prens olarak değiştirildi. Masalda bu kez güzel ve iyi kalpli bir prenses yerine akıllı ve iyi kalpli bir prens var. Onun karşısında ise krallığı ele geçirmeye çalışan kötü kalpli cadı yerine vezir tasvir edildi. Bu masalda erkekler ev işleri yapmaz tabusunun yıkıldığını görüyoruz. Yedi cüceler ormana gidince prens ev içi sorumlukları paylaşıyor ve hatta çok güzel yemek pişirebiliyor. Akıllı prens, vezirin vermek istediği elmaya kanmıyor. Vezirin planı böylece suya düşüyor.

Kurbağa Prens masalında ise orijinalinden farklı olarak bir değil birkaç prenses var. Masalda prenseslerin hepsi iyi birer yönetici ve bilge kişilikleri temsil ediyor. Masalın orijinalinde olduğu gibi insanlara ve doğaya saygılı olmadığı için cezalandırılan kurbağa prens yer alıyor. Bencil ve kendini beğenmiş prenses yerine ise akıllı, bilge ve paylaşmayı bilen bir prenses görülüyor. Prenses ve kurbağa arasındaki empati, saygı ve sevgi dolu arkadaşlığa vurgu yapılıyor.

Geçen yıl çocuklar ve aileler arasında büyük ilgi ve beğeni ile okunan Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masallarına ek olarak basılan yeni masal kitaplarına ücretsiz olarak tüm Odeabank şubelerden ulaşılabilecek. Eşit Masallar serisine eklenen Kurbağa Prens ile Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler masallarının dijital versiyonlarını odeabank.com.tr adresinden okuyup veya dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: